Navigáció:kezdőlap/Erdei iskola, oktatás, bemutatás/Tevékenységformák
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a működési területén lévő egy nemzeti park, 9 tájvédelmi körzet, valamint 13 természetvédelmi terület természeti és kultúrtörténeti értékeiről, valamint az itt folyó természetvédelmi tevékenységről tanösvényeken, bemutatóhelyeken, múzeumokban, kiállítóhelyeken ad tájékoztatást, valamint a nemzeti park értékeit ismertető tájékoztató füzetek, ismeretterjesztő kiadványok, tudományos igényű kötetek révén nyújt ismereteket. Továbbá a természetvédelmi oktatás, környezeti nevelés céljait különböző tevékenységformák révén való-sítja meg, melyek sora a szakvezetett túráktól az előadásokon át a felnőtt továbbképzésekig terjed:
Az igazgatóság iskolai, szakmai (vagy spontán szerveződő) csoportok, speciális érdeklődésű személyek számára szakvezetett túrákat, terepbejárásokat szervez. Előzetes bejelentkezést követően az egyeztetett helyszíneken az igazgatóság felügyelői és természetvédelmi őrei mutatják be a védett természeti területeinket, azok természeti és kultúrtörténeti értékeit, a természetvédelmi tevékenységet.
A magyarországi egyetemek, főiskolák természetvédelemmel kapcsolatos képzéseiben az igazgatóság igény szerint részt vesz, támogatja a hallgatók nyári gyakorlatainak, tanulmányútjainak, terepi kutatásainak a Bükki Nemzeti Parkban történő lebonyolítását. A nemzeti park szakemberei az igazgatóság természetvédelmi kezelési, fejlesztési tevékenységéhez kapcsolódó szakdolgozatok, diplomamunkák esetében témavezetést, szakmai felügyeletet vállalnak.
A nemzeti park szakemberei rendszeresen vállalnak népszerűsítő, tájékoztató jellegű előadásokat közművelődési intézményekben, önkormányzatoknál, ismeretterjesztő előadásokat iskolákban, szakmai és tudományos előadásokat oktatási intézményekben, táborokban, tanácskozásokon, konferenciákon, előzetes egyeztetést követően egyéb iskolai rendezvényeken (vetélkedők, jeles napok, rendkívüli órák).
Az igazgatóság helyt ad természetismereti táborok, természetvédelmi szaktáborok, aktív természetvédő táboroknak, szakembereink révén közreműködünk ezek megrendezésében, lebonyolításában.
Főleg általános iskolás csoportok számára, a tantervi követelmények nevelési céljaihoz és az egyes iskolák helyi pedagógiai programjaihoz illeszkedő keretprogramok (természetvédelmi alapismeretek, természetismeret) lebonyolítása történik a felsőtárkányi oktató-látogató központban.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság számos oktatási intézménnyel és egyesülettel kötött együttműködési szerződést, amely keretében szakmai segítséget, információs segédanyagot nyújt természetvédelemmel kapcsolatos jeles napok (pl. Madarak és fák napja, Föld napja, Környezetvédelmi világnap stb.) rendezvényeihez.
A felnőtt továbbképzésben is részt vesz az igazgatóság. A megyei pedagógiai intézetekkel közösen pedagógusok számára elméleti és gyakorlati akkreditált továbbképzéseket tart (konferenciákat szervez) a környezeti nevelési ismeretek bővítése terén a nemzeti parkokról, illetve az iskola környezeti nevelési programjának kidolgozását elősegítő erdei iskolai témákban.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság együttműködésre törekszik a térségben működő oktató központokkal, civil szervezetekkel, természetvédő egyesületekkel, valamint a helyi lakossággal.
A fent ismertetett tevékenységformákhoz a következő tárgyi feltételek adottak:
Tanösvényeink egyaránt szolgálják a turizmus, idegenforgalom és az oktatás, környezeti nevelés céljait. A Bükki Nemzeti Park területén lévő és az igazgatóság kezelésében lévő 12 bükki tan-ösvényről különböző jellegű és típusú ismertető kiadványokkal rendelkezünk. Kifejezetten a környezeti nevelés (erdei iskolai programok) szempontjaira létesített tanösvényhálózatunk az épülő oktató-látogató központunk köré szervezett felsőtárkányi három körös tanösvény.
Utolsó módosítás: 2009. október 7., 08:32