Navigáció:kezdőlap/Bükki Nemzeti Park Igazgatóság/Tevékenység, működés/Alapfeladatok/Szabálysértések
A három megyére (Nógrád, Heves és Borsod -Abaúj -Zemplén) kiterjedő területű Bükki Nemzeti Park Igazgatóság felügyel és ellenőriz minden működési területén lévő védett természeti területet, továbbá szemmel tartja a nem védett természeti területeket a régióban, így ez meglehetősen nagy, több mint 1 000 000 hektár területet jelent.
Ennek a területnek a hatósági felügyeletét az igazgatóságunkon működő Természetvédelmi Őrszolgálat végzi. A hivatásos állami természetvédelmi őr az 1997. évi CLIX. törvény 11.§ alapján intézkedésre és fegyverviselésre jogosult hivatalos személy. Számos kényszerintézkedés (igazoltatás, átvizsgálás, visszatartás, súlyosabb esetben elfogás, előállítás, kényszerítő eszköz alkalmazása) alkalmazása mellett helyszíni bírságot is jogosultak és kötelesek kiszabni bizonyos esetekben. Az állami természetvédelmi őr a Szolgálati Szabályzatban meghatározott zöld egyenruhát visel, amit a rendőrségihez hasonló jelvény és egyéb elemek (öv, természetvédelmi őrszolgálat embléma, beosztás-jelzés, stb.) egészítenek ki.
A természetvédelmi őr az alábbi szabálysértések esetén jogosult helyszíni bírság kiszabására:
Tulajdon elleni szabálysértés,
természetvédelmi szabálysértés
csendháborítás,
köztisztasági szabálysértés,
kutyával veszélyeztetés,
erdőrendészeti szabálysértés,
erdei haszonvételek jogosulatlan gyakorlása,
vízszennyezés,
A helyszíni bírság összege 5 000-tól 50 000 forintig terjedhet.
Alkalmazhatja az eset, a cselekmény megítélésétől függően a helyszíni idézést, és feljelentést is. Ha a gépjárművezetőre távollétében kiszabott helyszíni bírságot nem veszik tudomásul, szabálysértési eljárást kell lefolytatni.
A természetvédelmi szabálysértés 150 000 forintig terjedő pénzbírsággal büntethető, de egyéb szankciók (pl: elkobzás) is alkalmazható a szabálysértés elkövetőjével szemben.
A természetvédelmi őrök hatósági jogosítványaikon kívül a nemzeti park igazgatóságok szolgáltató-bemutató funkciójában is fontos szerepet töltenek be. A természetvédelmi őrök minden esetben a környező területet, állat-, és növényvilágát kiválóan ismerő, gyakran több diplomával rendelkező felsőfokú végzettséggel is bíró egyenruhások, így a látogatók kérdéseikkel bizalommal fordulhatnak hozzájuk.
Utolsó módosítás: 2012. április 27., 10:46