Navigáció:kezdőlap/Védett természeti területek/Érzékeny Természeti Területek
A Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program indítását a 2253/1999 sz. kormányhatározat rendelte el.
A program az egyes kistájak speciális adottságainak megfelelő, azokhoz alkalmazkodó földhasználati rendszer kidolgozását tűzte ki céljául. Célprogramjai két fő rendszert alkottak; a horizontális, illetve a zonális célprogramokat.
A horizontális programcsomagok az ország egész területén segítették a természetközeli gazdálkodási módszerek elterjedését, a programok a hazai földhasználat teljes területére kiterjedtek.
A zonális célprogramok az ország egyes térségein indultak, figyelembe véve az adott táj természeti, kulturális, gazdálkodási örökségét. Ezek megőrzésére koncentrálva alakították ki hazánkban az Érzékeny Természeti Területek hálózatát.
A program egy önkéntes pályázaton alapult, amelyhez a kijelölt mintaterületeken földtulajdonnal, illetve tartós földbérlettel rendelkező gazdálkodók csatlakozhattak. A célprogramok megkötéseinek betartásából eredő jövedelem-kiesés, többletköltségek kompenzálásán túl, a kifizetés 20% ösztönzőt is tartalmazott annak érdekében, hogy a gazdálkodókat anyagi értelemben is érdekeltté tegye a környezetkímélő gazdálkodás módszereinek alkalmazásában.
Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk után az agrár-környezetgazdálkodási intézkedések a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv keretein belül futnak, több vidékfejlesztési támogatási rendszerrel párhuzamosan (kedvezőtlen adottságú térségek támogatása, mezőgazdasági területek erdősítése, stb.) A program célkitűzése nem változott, végrehajtása annál inkább. (lásd: 150 /2004. (X. 12.) FVM rendelet, 34/2005. (IV. 15.) FVM rendelet, 71/2005. (VIII. 11.) FVM rendelet)
A gazdálkodók továbbra is önkéntesen csatlakozhatnak, ha
A program kifizetései párhuzamosan igénybevehetők a kedvezőtlen adottságú térségek támogatásával, valamint a közvetlen területalapú támogatásokkal.
Igazgatóságunk illetékességi területén jelenleg három mintaterületen lehet csatlakozni a programhoz:
A Hevesi síkság és a Borsodi mezőség Érzékeny Természeti Területen elsősorban a túzok védelmét szolgáló programcsomagokra (szántóföldi növénytermesztés túzok élőhely fejlesztési előírásokkal, lucernatermesztés túzok élőhely fejlesztési előírásokkal, gyepgazdálkodás túzok élőhely fejlesztési előírásokkal, gyeptelepítés érzékeny természeti területen), a Bodrogköz Érzékeny Természeti Területen szántóföldi növénytermesztés madár élőhelyfejlesztési előírásokkal, gyepgazdálkodás haris élőhelyfejlesztési előírásokkal, valamint gyeptelepítés érzékeny természeti területeken programcsomagokra lehet pályázni.
A pályázaton nyertes gazdálkodónak a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság felé bejelentési kötelezettsége van, az Igazgatóság szakemberei a program teljesítésének ellenőrzésében társellenőrként vesznek részt.
Bővebb információ:
Utolsó módosítás: 2013. április 22., 16:41