Navigáció:kezdőlap/Bükki Nemzeti Park Igazgatóság/Tevékenység, működés/Alapfeladatok/Barlangtúrák és barlangok kutatásának engedélyeztetése
A Bükk hegységben nyíló több mint 1100 barlang közül a 13/1998.(V.6) KTM rendelet alapján jelenleg 43 db a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulásával látogatható.
A többi bükki üreg, a természetvédelmi és életvédelmi előírások betartásával (!) szabadon látogatható, kivéve, ha fokozottan védett területen nyílik és turistaút közvetlenül nem vezet hozzá. Ebben az esetben, a fokozottan védett területre való belépéshez a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatal engedélye szükséges (3530 Miskolc, Mindszent tér 4. e-mail cím: kornyezet.fo.miskolc@borsod.gov.hu).
A fokozottan védett területen nyíló üregek száma meghaladja az 500-at. Fokozottan védett területen csak a kijelölt turistautakon lehet közlekedni, arról letérni hatósági engedély nélkül tilos, így az itt nyíló barlangok nagy többségének megközelítése is engedélyhez kötött. A fokozottan védett területeket az újabb turistatérképek külön jelölik.
A vagyonkezelői hozzájárulással látogatható barlangok köre a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén:
Bükk hegység
Cserhát hegység
Mátra hegység
A vagyonkezelői hozzájárulással látogatható barlangokba túraengedélyt az a személy kaphat, aki barlangi túravezetői, vagy barlangi kutatásvezetői igazolvánnyal rendelkezik. Az igazolványokat a Földművelésügyi Minisztérium állítja ki, a jogszabályban meghatározott tematikájú 200 órás barlangi túravezetői, ill. a 300 órás barlangi kutatásvezetői tanfolyamokat sikeresen elvégzett személyek részére.
A természetes üregekben a bejáráson kívül mindenfajta tevékenység engedélyhez kötött, pl. barlangból eltávolítani eldobott kommunális hulladékon kívül semmit nem szabad.
A szabadon látogatható barlangok többségének látogatásához emellett speciális ismeretekre és felszerelésre van szükség, emiatt ajánlott szervezett keretek között lebonyolítani a barlangtúrákat, melynek lehetséges módja az igazgatóság által szervezett overallos barlangtúrákon való részvétel (lásd honlapunkon, https://bnpi.hu/oldal/overallos-barlangturak-141.html). Kellő ismeretek hiányában ugyanis a túrázók a természeti értékeken kívül önmagukat is veszélybe sodorhatják! A komolyabb érdeklődőknek egy barlangkutató egyesülettel érdemes felvenni a kapcsolatot.
A túrákra vonatkozó előírások az adott barlang kezelési tervében kerültek kidolgozásra, melyek az alábbi szempontok figyelembevételével kerültek meghatározásra:
a barlangokat érintő emberi tevékenységből eredő hatások, terhelések időbeli és térbeli széthúzása (egyszerre lent tartózkodók létszámának korlátozása, napi, heti és éves túrák számának korlátozása) stb.
A Bükk hegység és azon belül a Bükki Nemzeti Park területén nyíló, engedéllyel látogatható barlangok látogatása 2006. január 01.-től a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság vagyonkezelői hozzájárulásával történhet. A kérelmet a 13/1998. (V. 6.) KTM rendelet alapján a vagyonkezelő által megkívánt tartalommal szükséges beadni.
A zökkenőmentes ügyintézés érdekében az alábbiaknak megfelelő túraengedély kérelmeket ajánlott benyújtani:
A barlangkulcsokat a vagyonkezelői hozzájárulásban megnevezett felelős túravezető veheti fel, bonyolíthatja le az átvételi jegyzőkönyv kitöltése után, a lillafüredi Szent István-barlang jegypénztárában (46-334-130). A kulcsfelvételnél a túravezető személyazonosságát igazolni kell.
A barlangtúrákkal kapcsolatos bármilyen nem várt eseményt haladéktalanul jelezni kell a nemzeti park barlangtani szakreferensének e-mailen: ferenczyg@bnpi.hu, illetve titkarsag@bnpi.hu, vagy telefonon: (36) 411-581, (46) 533-432 számokon, illetve az ügyeleti mobilszámon (30) 861-3808, vagy a vagyonkezelői hozzájárulásban megadott mobilszámon.
A barlangok nyilvántartásáról, a barlangok látogatásának és kutatásának egyes feltételeiről, valamint a barlangok kiépítéséről szóló 13/1998 (V.6) KTM rendelet részletesen foglalkozik a kutatás feltételrendszerével. Ezeken túl a nemzeti park igazgatóság által elkészített kezelési tervek további konkrét kezelési irányelveket fogalmaznak meg barlangi kutatásokra vonatkozóan.
A barlangokban mindenfajta tevékenység engedélyhez kötött, pl. onnan eltávolítani az eldobott műanyag hulladékon, szeméten kívül semmit nem szabad; természetesen bármi otthagyása szintén tilos. Barlangok feltáró, és egyéb kutatása kizárólag hatósági engedély alapján végezhető. Az engedélyezési eljárásban közreműködik a barlang vagyonkezelőjeként az illetékes nemzeti park igazgatóság.
Barlang kutatására vonatkozó kérelmet a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatalhoz (3530 Miskolc, Mindszent tér 4. e-mail cím: kornyezet.fo.miskolc@borsod.gov) kell benyújtani, az előírásoknak megfelelő tartalommal. A hatósági eljárás során a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területe szerinti illetékességgel közreműködik a hatósági eljárásban. Barlang kutatása ugyanis nem történhet a törvény által kijelölt vagyonkezelő (nemzeti park igazgatóság) vagyonkezelői hozzájárulása nélkül. A kutatási céllal bonyolított túrákra a barlangtúrákra vonatkozó szabályok és előírások érvényesek.
A kérelemben megjelölt kutatásvezetőnek, ill. általában helyettesének barlangi kutatásvezetői igazolvánnyal kell rendelkeznie.
A gyors ügyintézés elősegítése érdekében az alábbiaknak megfelelő kutatási engedélykérelmeket ajánlott benyújtani.
Egyes régészeti szempontból jelentős barlangok feltáró kutatása csak régészeti ásatással egybekötötten végezhető. Régészeti ásatásra engedélyt az illetékes megyei kormányhivatal járási hivatala adhat ki az országos hatáskörű Ásatási Bizottság szakvéleménye alapján. Ettől függetlenül, barlangban végzendő régészeti ásatás barlangkutatásnak minősül, amelyre az engedélyt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatala adhat ki.
Utolsó módosítás: 2018. március 22., 15:50